Autorzy Tekstu: Igor Ilis, Maksymilian Szatkowski
Samorządy – wszyscy już dobrze wiemy czym są i po co funkcjonują w szkołach. Jak się okazuje, forma SU we wszystkich szkołach nie jest do końca jednolita, czasem nawet w ogóle niepodobna. W VLO system SU jest bardzo prosty – przewodniczący, od niedawna gabinet i do widzenia. Przewodniczącemu nie potrzeba “skrzydłowych”, czy innych pomocników, ze względu na to, że część wydarzeń jest organizowana przez poszczególne klasy, co oczywiście nie znaczy, że głowa samorządu nie ma w nich swojego wkładu. A systemy w innych szkołach? Czy są podobne, czy też może zupełnie różniące się od naszego?
Zacznijmy od samorządu stosunkowo podobnego do tego w naszej szkole. W VIII LO wybory na przewodniczącego odbywają się w zwykły sposób, tak jak u nas. Nie ma żadnych prezydiów, nie ma parlamentu, ani nawet do końca stałej rady. Dodatkowo występuje tam rola opiekuna samorządu uczniowskiego, która jest dość znacząca. Oczywiście jest nim nauczyciel. W samorządzie pomaga przy organizacji różnych wydarzeń, a także jest kimś w rodzaju doradcy przewodniczącego. Wybierany jest co roku w wyborach, tak, jak w przypadku przewodniczącego SU. Uczestniczy w każdym spotkaniu samorządu, może je również zwołać i poprowadzić. W większości przypadków jednak zebrania prowadzi Przewodniczący SU, obecnie Martyna Spisak. Zebrania SU wymagają obecności co najmniej jednego przedstawiciela z każdej klasy. Każdy uczeń może się dołączyć do spotkania, jeśli ma jakąś inicjatywę, bądź jeśli chce zwyczajnie posłuchać i co nieco się dowiedzieć.
Samorząd Uczniowski w II LO jest rozumiany jako przewodniczący SU oraz 6 radnych. Co roku organizowane są wybory, w których uczniowie mają szansę wygrać dzięki organizowaniu kampanii partyjnej, lub bezpartyjnej. Ma ona na celu wypromować kandydata, przedstawić jego postulaty, etc., tak, jak w piątce. Uczniowie dwójki mają ogromny dystans do wyborów i podchodzą do nich raczej luźno, zdając sobie sprawę, że nie uprawiają realnej polityki i zostają tym kim są, czyli uczniami. Do obowiązków tych siedmiu osób należy organizacja eventów, wolontariat, konkursów, a także zajmowanie się social mediami. Oprócz tego stanowią oni pośrednictwo między radą pedagogiczną, a uczniami oraz utrzymują kontakt z radą rodziców. Pewną inicjatywę ustawodawczą posiadają jednak wszyscy uczniowie, dzięki czemu osoby, które mają jakąś inicjatywę mogą zgłosić się do samorządu, który weźmie pod uwagę każdy projekt możliwy do zrealizowania. Jak podaje przewodniczący SU dwójki – Oskar Kaczor, ich głównym celem jest, zapewnienie dobrej atmosfery wśród uczniów w szkole, a także zapobieganie nudzie w szkole.
W I LO w Gdańsku funkcjonuje struktura parlamentu uczniowskiego, gdzie poprzez wybory wybiera się jego przewodniczącego. Parlament w jedynce nie jest żadną zamkniętą formą, a jego członków nie wybiera się za pomocą wyborów, tak jak w II LO. Może do niego dołączyć każdy uczeń, który wyrazi taką chęć. Gospodarze oraz ich zastępcy mają obowiązek uczestnictwa w nim. PU (Parlament Uczniowski), obecnie na czele z Oliwią Habdas, dzieli się na cztery sekcje. Pierwsza z nich to sekcja Artystyczna, która dba o aspekty wizualne szkoły. Druga, czyli, Informacyjna – zajmuje się social mediami, oraz informuje uczniów o nadchodzących wydarzeniach. Kolejna z nich to sekcja społeczna, która zajmuje się między innymi wolontariatem ale w jej ramach jest także chociażby dbanie o interesy ucznia. Ostatnia, to sekcja organizacyjna, która (jak nazwa mówi) zajmuje się organizacją wydarzeń, z czego w większości to dni tematyczne.
III LO w Gdańsku im. Bohaterów Westerplatte istnieje on już bardzo długo, a obecnie trwa jego 39. kadencja. Jednakże, czym charakteryzuje się ten system? Spójrzmy. Jeżeli ktoś chce zostać kandydatem na prezydenta Parlamentu uczniowskiego Topolówki musi wytypować swojego zastępcę, czyli wiceprezydenta oraz prezydium. Składa się ono z maksymalnie dwóch osób z każdego rocznika i jednej z rocznika maturalnego. Po spełnieniu tych warunków zainteresowany idzie na rozmowę klasyfikacyjną. Jest to spotkanie kandydata z dyrektorem i opiekunem PU, podczas którego administracja szkolna może się więcej dowiedzieć o tej osobie. Wówczas, następuje kampania wyborcza zwieńczona debatą ubiegających się o ten urząd osób. Potem obowiązuje cisza wyborcza, a następnie odbywa się głosowanie. Co ważne uczniowie wybierają tylko i wyłącznie prezydenta Parlamentu Uczniowskiego. Po wygranej, zwycięzca wraz ze swoim vice stają na czele PU, którego skład to osoby z prezydium triumfującego kandydata. Nie muszą oni mieć określonych obowiązków, jak jednak poinformowała nas obecna Prezydent PU, najlepiej znaleźć balans pomiędzy nakładaniem pracy, a brakiem dokładnych ustaleń. Kadencja trwa rok, a w kwietniu zazwyczaj następuje zmiana zespołu osobowego, gdyż odchodzi z niego maturzysta/maturzystka. Obecnie stanowisko Prezydenta Parlamentu Uczniowskiego III LO w Gdańsku od października pełni Julia Kwoczek. Jej kadencja także obfituje w nowe innowacyjne projekty. Powołała ona wraz ze swoim prezydium spotkania z przedstawicielami klas, na których omawiają plany na najbliższy czas, wysłuchują pomysłów, jak i rozsyłają ankiety do uczniów, aby poznać opinie jak największej liczby osób, a także znaleźć chętnych do organizacji różnej maści wydarzeń, jak np. kiermasze. Mają też w planach stworzenie klubu mediatora, który ma pomagać uczniom w pokojowym rozwiązywaniu problemów. Ponadto organizują oni różne dni tematyczne od maratonów horrorów po dzień herbaty. System ten różni się dość mocno od naszego w piątce, jednakże posiada on wiele plusów, które z pewnością doceniają uczniowie Topolówki.
III LO w Gdyni im. Marynarki Wojennej RP jest znane z wysokiego miejsca w rankingach szkół. Przez sam fakt poziomu tej szkoły warto przynajmniej spojrzeć na to jak działa u nich samorząd uczniowski. Patrząc na powyższe przykłady można stwierdzić, że SU III LO w Gdyni jest swoistą mieszanką niemal wszystkich z nich. Ale zacznijmy od początku. Obecny Samorząd rozpisuje wybory na przewodniczącego. Nad głosowaniem pieczę sprawuje jego opiekun. Jest to osoba, zazwyczaj nauczyciel, która ma być swoistym doradcą SU, a także dogląda finansów i reprezentuje uczniów przed dyrektorem. Jest ona wybierana na nieokreślony czas przez uczniów. Po wygranych wyborach osoba kompletuje swoje prezydium składające się z 6 osób. Co jest ciekawe obecny przewodniczący SU 3 LO w Gdyni – Jan Górecki został wybrany po prawie 2 letniej przerwie od ostatnich wyborów. Spowodowane to było pandemią koronawirusa i brakiem zgody na przeprowadzenie głosowania online. Rzecz jasna obecny przewodniczący wraz ze swoim prezydium realizuje bardzo ciekawe pomysły. Hitowym projektem było stworzenie „pogotowia uczniowskiego”. Jest to pudełko, w którym znajdują się różne przybory, od kalkulatora po długopis, które uczniowie mogą wziąć pod warunkiem oddania, gdy już nie będą im potrzebne.
Wbrew temu, co sami myśleliśmy, systemy SU w różnych szkołach potrafią znacząco różnić się od siebie. Niektóre z nich wydają się być przyjazne uczniowi, zupełnie luźne, a inne wręcz przeciwnie – jawią się jako sztywne i robią wrażenie zbyt formalnych na szkołę, jakby miały być małym systemem politycznym. Jak jest naprawdę, ocenić mogą jedynie uczniowie uczęszczający do poszczególnych szkół. Jedno jest natomiast pewne – wszystkie z nich odpowiednio spełniają swoją rolę.
Comments