top of page
  • Redakcja Gazetki Szkolnej

Który z was stworzył gadające śledzie?! – część 1.

Gdy analizujemy i oceniamy uniwersum są nam potrzebne podstawowe zwroty. By sformułować recenzję, potrzebujemy znajomości budowy uniwersalnej utworu literackiego lub filmowego. 

Właśnie o tym będziemy mówić w części pierwszej poradnika. Budowa utworów literackich jest wam pewnie znana, choćby z lekcji języka polskiego. Świat przedstawiony, styl pisania i podmiot literacki, to podstawowy podział utworu literackiego. Jednak na potrzebę analizy samego uniwersum podzielmy to tak, jak poniżej.

Dzięki takiemu podziałowi recenzenci, którym nie zależy na formie przedstawiania uniwersum, mogą ocenić to, co dla nich ważne, czyli całą resztę utworu. 

🐡 Podczas oceny uniwersum styl przedstawiania odkłada się  na bok. Dzięki temu niezależnie od tego, czy jest to książka, film czy nawet gra planszowa, można porównywać do siebie wszystkie uniwersa i ich poziom rozbudowy. 

🐟 Fabuła natomiast ma bardzo ważną funkcję. Ta część utworu przedstawia upływ czasu przez uniwersum. Jest bardzo ważna przy ocenie rozbudowy świata, w którym fabuła ma miejsce. Bohaterów nie ocenimy bez ich tła fabularnego, ani bez zmian, jakie naniósł na nie czas.

🐟 Uniwersum jest częścią, od której autor przeważnie zaczyna. Kreuje postacie, świat, w którym żyją, i umiejscawia te istoty w danym punkcie czasu i przestrzeni. Uniwersum zawiera w sobie bohaterów, miejsca w danym świecie i czas, w którym akcja ma miejsce.

Dzisiejszy poradnik był dość krótki. Dlatego dla osób zainteresowanych mam “pracę domową” – czyli coś, co możesz zrobić, żeby rozwinąć swoje umiejętności. Napisz recenzję dotyczącą swojej ulubionego uniwersum. Spróbuj ocenić ten świat z uwzględnieniem fabuły. Pamiętaj o zasadach pisania recenzji i baw się dobrze! Do zobaczenia za trzy tygodnie!


0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

226, 245, 250

bottom of page