1. Wydarzenie miesiąca: Jam Session – głosowanie na wydarzenie miesiąca było dość zacięte, jednak ostatecznie z 55% głosów to właśnie Jam Session zdobyło ten zaszczytny tytuł. 24 marca w auli mogliśmy usłyszeć prawdziwego bluesa. Punkt 17:00 artyści rozgrzali swoje instrumenty i zaprezentowali obecnym swoje umiejętności. Przy okazji można było poczęstować się słodkościami (oczywiście za odpowiednią opłatą). Później jeszcze samemu można było wykazać się umiejętnościami wokalnymi podczas karaoke. Sam Jam okazał się sukcesem, czego nie spodziewali się nawet organizatorzy. Gratulujemy artystom i tym bez których samo wydarzenie byłoby niemożliwe - Adriannie Grzybek, Maksowi Bartuschowi i Pani prof. Dorocie Bandzmer, która zajęła się dekoracją auli. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku też będziemy mogli cieszyć się dobrą muzyką, zajadając przy tym pyszne ciastka.
2. Akcja miesiąca: Zbiórka na Ukrainę – rok po strasznym ataku Rosji na Ukrainę piątkowa społeczność znów zjednoczyła się aby zebrać pieniądze na pomoc dla ofiar tej wojny. Ze świetną inicjatywą wyszły Zosie i Pan prof. Krzysztof Rześniowiecki, aby dawcy mogli również wziąć udział w losowaniu bardzo interesujących nagród. Według was najciekawiej prezentowała się możliwość zmierzenia się w siłowaniu na rękę z Panem prof. Jackiem Rześniowieckim (rozstrzygnięcie obu pojedynków z naszym historykiem będzie mogli obejrzeć już w piątek na długiej przerwie na auli). Warta wspomnienia jest również inicjatywa Pań prof. E. Wojdyło, D. Rzeczkowskiej i M. Kuleszy, które postanowiły wynagrodzić wszystkie osoby, które wrzuciły pieniądze do ich pudełka.
3. Nowość miesiąca: koce – od tego miesiąca możemy otulić się ciepłymi kocami zarówno przy kanapie na pierwszym piętrze, jak i w bibliotece. Nieznaczna większość oceniła je pozytywnie, chociaż nie brakło także negatywnych komentarzy. Niektórzy pisali, że obrzydza ich idea wspólnego koca dla tak wielu osób, inni wskazywali neutralny stosunek do nich. Wydaje się także że pozostaje niemała liczba piątkowiczów, która nawet nie wiedziała, że koce pojawiły się w naszej szkole. Głośna sprawa z kampanii wyborczej teraz przeszła raczej bez echa i specjalnych kontrowersji.
4. Konkurs miesiąca: Konkurs w jedzeniu pączków – wyjątkowy bo pierwszy w historii konkurs przyciągnął niemałą uwagę. Ludzie stawali na stołach, aby zobaczyć konkurujących ze sobą uczestników. Nasze gratulacje idą do Macieja Dembskiego, który okazał się najszybszy w ostatecznym rozrachunku oraz do Pawła Falca za organizacje samego wydarzenia. Na przyszłość jednak warto pomyśleć nad lepszym zagospodarowaniem miejsca w auli bo niestety musieliśmy się pożegnać z niektórymi stołami.
5. Afera miesiąca: Afera toaletowa w IX – na początku miesiąca doszła do nas informacja o śmieszno/tragicznych zdarzeniach u naszych sąsiadów z ulicy Polanki. Decyzją Pani dyrektor IX liceum w Gdańsku zamknięto wszystkie wyjścia ewakuacyjne, a chodzenie uczniów do toalet podczas lekcji zostało znacznie ograniczone. Mimo, że dowiadujemy się o tym dopiero teraz sytuacja trwa już od blisko roku. Po publikacji „Gazety Wyborczej” na ten temat wybuchła istna burza i doczekaliśmy się nawet oświadczeń od posłów i radnych z wielu opcji politycznych, jednak mimo to Pomorskie Kuratorium Oświaty dalej milczy w tej sprawie. Z ciekawością czekamy na dalsze informacje w tej kwestii i cieszymy się z naszej sytuacji toaletowej w piątce.
6. Mówcy miesiąca: Paula Chudecka, Paweł Falc, Maciej Karwik, Aleksander Nowak, Jacek Sołtys – gratulujemy wszystkim prezentującym na tegorocznym Speakers Corner. Tematy były jak zwykle ciekawe, a publiczność mogła dowiedzieć się wiele nowych informacji. Warto również docenić artystów, którzy umilali nam przerwy w występach (niektórych będziemy mogli usłyszeć ponownie już niedługo na Talentach Piątki). Dziękujemy również Pani prof. Katarzynie Tusk-Olczak za organizacje całego wydarzenia.
7. Tablica miesiąca: Tablica Stefan News – od niedawna przy Sali 21 możecie podziwiać naszą własną tablicę korkową, na której widnieją linki zarówno do naszej strony jak i Facebooka i Instagrama. Zachęcamy, więc do spojrzenia i zeskanowania wywieszonych tam kodów QR.
8. Święto miesiąca: Walentynki – tegoroczny 14 lipca był lekko innych od poprzednich. W tym roku samorząd wyszedł z inicjatywą „VLOtynek”. Na papierze pomysł wydawał się dobry, w praktyce jednak nie wypadł on najlepiej. Głównym problemem było częste wypełnianie kart z pytaniami za innych, przez co nie wiadomo było czy wylosowana osoba jest w rzeczywistości zainteresowana jakąkolwiek interakcją. Z tego względu sama akcja wydała się lekko bezsensowna. Mimo to nie wywołało to wielkiego obruszenia u piątkowiczów, a bardziej krótkotrwały zawód samą realizacją pomysłu.
9. Projekty miesiąca: NaszaKasa i eduWoMan ZWZT – w tym miesiącu, również, poznaliśmy ciekawe projekty edukacyjne naszych uczniów. Pierwszy dotyczy informacji, które powinniśmy znać wchodząc na rynek pracy, drugi zaś edukuje o menstruacji. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na te tematy wpiszcie ich nazwy na Instagramie, a się nie zawiedziecie.
10. Wystawa miesiąca: Wystawa dzieł W. Fangora w pałacu Opatów w Oliwie – od października w sąsiednim parku oliwskim, a dokładniej w Pałacu Opatów można podziwiać wystawę sztuki stworzonej przez polskiego malarza Wojciecha Fangora. Jeżeli jeszcze nie widzieliście tych intrygujących obrazów to spieszcie się ponieważ taka możliwość pozostaje tylko do 12 marca. Polecamy przyjść w piątek, gdyż w ten dzień wejście jest za darmo. Ważne abyście wybrali się tam przed 17:00 gdyż o tej godzinie wystawa zostaje zamknięta.
Commentaires